• O škôlke

25.4.2015 uplynulo 122 rokov od založenia óvody v Spišských Vlachoch, čo bol názov pre terajšiu materskú školu (ďalej len MŠ). História inštitucionalizovanej predškolskej výchovy v našom meste je veľmi zaujímavá a bohatá. Zaväzuje nás, aby sme aj v súčasnosti urobili pre deti tejto vekovej kategórie aspoň toľko ako naši predkovi a- rodáci.

Na podnet Dr. Eduarda Förstera, Antona Hradského a učiteľa Jána Kossaryho, ktorí podali žiadosť na uhorského kráľovského kultministra grófa Albína Csákyho na zriadenie opatrovne, 25. apríla 1893 bolo jej slávnostné otvorenie. Bola umiestnená v privátnom dome Eduarda Förstera na hlavnej ulici s názvom "Štátna opatrovňa". Ročne bolo zapísaných 100-150 detí, ich počet sa však v čase vojny výrazne znížil. Úradným jazykom v prvých rokoch opatrovne bola maďarčina, slovenčina a nemčina. V roku 1932 bola opatrovňa pre nedostatok miesta presťahovaná do miestností rímskokatolíckeho kláštora. Keďže v kláštore sa mal v roku 1941 zriadiť sirotinec, opatrovňa bola presťahovaná do budovy Strednej hospodárskej školy. Išlo o budovu Géza Majunkého. Je to budova dnešnej Materskej školy na Ulici SNP 1. Z dôvodu podmínovania mostu počas 2. svetovej vojny bola opatrovňa presťahovaná do budovy rímskokatolíckej cirkvi tzv. Herain - dnes dom Charity. V roku 1948 vládnym nariadením boli premenované štátne opatrovne na materské školy a štátne opatrovateľky na učiteľky materských škôl. V roku 1959 odišla do dôchodku riaditeľka A. Medvecová a na jej miesto nastúpila Z. Humeníková. V roku 1963 bola MŠ opäť predsťahovaná do budovy na Ulicu SNP a od roku 1964 ju riadila M. Onderušová. V roku 1978 odovzdala riadenie A. Sajdakovej. Po 13-tich rokoch preberá post riaditeľky materskej školy PhDr. Viera Novotná, ktorá funkciu riaditeľky ukončila 8.12.2014.

Od 1.3.2015 je riaditeľkou MŠ Mgr. Jana Fabryová.

Základným obsahom nášho výchovno- vzdelávacieho procesu je Štátny vzdelávací program ISCED 0 a Školský vzdelávací program s názvom Šťastný štvorlístok, ktorý je zameraný na environmentálnu výchovu a zachovávanie ľudových tradícií.

Cieľom pôsobenia pedagogických a nepedagogických zamestnancov MŠ je pripraviť deti na bezproblémový vstup do ZŠ a prosperovanie v nej. Snažíme sa pripraviť deťom také detstvo, aby boli zdravé, šťastné, spokojné a empatické voči spoločenskému a prírodnému prostrediu, ktoré ich obklopuje. Len tak zachováme a odovzdáme rozvinuté hodnoty našich predkov ďalším generáciám.

• SNP 1, 05361 Spišské Vlachy elokované pracovisko SNP 38 05361 Spišské Vlachy Slovakia